Portugálként a magyar himnusztól ver hevesebben a szíve
Francisco Andrade Portugália színeiben vitorlázott két olimpián is, ma már magyar fiatalokat készít fel arra, hogy a világ legjobbjai közé kerüljenek.
Ezüstérmes lett Jászapáti Petra a Lillehammerben zajló ifjúsági téli olimpia 500 méteres rövidpályás gyorskorcsolya versenyében. A norvég ifjúsági téli olimpiával elégedett Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke. Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke a 2024-es budapesti olimpiáért is kampányol az 1994-es téli olimpia helyszínén.
Jászapáti Petra ezüstérmet nyert a női rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyszámában kedden, a Lillehammerben zajló ifjúsági téli olimpián.
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tájékoztatása szerint a szegedi versenyző a fináléban egy körrel a vége előtt még vezetett, megelőzve két dél-koreai, továbbá kínai riválisát. A célba érkezés előtt az egyik dél-koreai szabálytalankodott Jászapátival szemben, s a versenybírók utólag mindkét dél-koreait kizárták, így a magyar korcsolyázó a győztes kínai mögött lett második.
A 17 éves Jászapáti a magyar küldöttség második érmét nyerte Lillehammerben, vasárnap a férfiaknál Liu Shaoang szerzett bronzot 1000 méteren. A legrövidebb távon a férfiaknál Liu Shaoang kilencedik, Sziklási András pedig 16. lett kedden.
A MOB elnöke elégedett a téli ifjúsági játékokkal
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, valamint Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tiszteletbeli elnöke is elégedettséggel beszélt a Lillehammerben zajló ifjúsági téli olimpiáról.
„Nagyon tetszik az esemény. Jó látni például a hódeszkások krossz versenyét, ami először szerepel az ifjúsági olimpia programjában. Hihetetlenül izgalmas és jó a fiatal sportolókra nézni, hogy mennyire élvezik ezt az egészet, ráadásul még az időjárás is fantasztikus” – mondta a német sportvezető az M4 Sportnak adott helyszíni interjúban.
Bach a 15 fős magyar csapattal is tisztában volt, ugyanis megemlítette, „Magyarországnak nagyon erős rövidpályás gyorskorcsolyázói vannak”, ezzel utalva például Liu Shaoang 1000 méteren nyert vasárnapi bronzérmére.
Schmitt a magyar olimpiáért kampányol Lillehammerben
Schmitt Pál saját bevallása szerint minden nap más-más versenyre megy szurkolni, de végiglátogatja a korábbi, 1994-es olimpia helyszíneit is, emellett pedig fontos diplomáciai feladata is van, ugyanis képviselnie kell Magyarország 2024-es olimpiára benyújtott pályázatát.
„Mindenki tudja, hogy Budapest az egyik pályázó város, és szerdán van a határidő, amikor le kell adnunk az első jelentést a háromból” – utalt Schmitt Pál arra, hogy a három részből álló pályázati eljárás első szakaszának, a jelentkezési dokumentáció benyújtásának határideje február 17-e. „Megvannak az érveink. Magyarország még nem rendezett soha olimpiát, míg a riválisainknál már több is volt. Ezen kívül az éremtáblázaton is mindig elöl végzünk, elsősorban a nyári olimpiai játékokon.”
Schmitt kifejtette, az egész közép-kelet európai régióban, ahol több mint 150-200 millió ember él, még soha nem volt olimpia. Hozzátette, Magyarország sok versenyt rendezett már különböző olimpiai sportágakban és az emberek szeretnek Budapestre jönni. „Jó házigazdák leszünk, kompakt játékok lesznek és elsősorban a sportolók lesznek a középpontban” – jelentette ki Schmitt.
A 2024-es játékok helyszínét a NOB 2017 szeptemberében, limai kongresszusán jelöli ki. A rendezésre Budapest mellett Róma, Párizs és Los Angeles pályázik. Schmitt szerint szép jövője lehet az ifjúsági olimpiai játékoknak, mivel a lillehammeri esemény sikeres és jó hangulatú, a fiatalok boldogok, a sportteljesítmények pedig magas színvonalúak.